Europæisk forsyning med oksekød ventes at falde i 2022
Den samlede europæiske forsyningssituation med oksekød forventes at gå en anelse ned til næste år. Det skyldes et fald i den europæiske produktion og en stigning i eksporten af oksekød ud af Europa. Samtidig er der tegn til, at prisen skal op for oksekød i 2022.
Kigger vi først på den globale forsyningssituation med oksekød, så forventer det amerikanske landbrugsministerium, at den samlede produktion på verdensplan vil gå en anelse op fra 57,78 millioner tons i 2021 til en global produktion af oksekød i 2022 på 58,12 millioner tons. Det svarer til en produktionsstigning på godt og vel 0,6 procent.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Månedsgraf: CME Oksekød i US-cent pr. pund
Prisen for oksekød i USA bryder med toppe fra 2014 i 135 US-cent pr. pund. Det betyder, at næste prismål rent teknisk set nu ligger oppe i området omkring 170 US-cent pr. pund.