Rusland eksporterer fortsat overraskende store mængder af hvede, til trods for landets uhyrlige og krigeriske handlinger i Ukraine. Derfor nedskriver det franske analysebureau, Strategie Grains, sin forventning til den samlede eksport af hvede ud af Europa i indeværende sæson.
Hvor urimeligt det end måtte være, så bliver der fortsat eksporteret hvede fra de russiske afskibningshavne. Alt imens de ukrainske afskibningshavne er lukket ned, og selvom de store mængder ukrainsk hvede, der normalt når eksportmarkedet, nu er væk, er der fortsat en overraskende stor efterspørgsel efter russisk hvede på verdensmarkedet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.