Elendig eksport af hvede – men god eksport af soja og majs
De endelige eksporttal for ugen, der sluttede den 8. august, var slemt skuffende for hvedens vedkommende. Derimod viser tallene fra det amerikanske landbrugsministerium, at der er godt gang i efterspørgslen efter sojabønner og majs derude.
De endelige eksporttal for afgrøder ud af de amerikanske eksporthavne giver et godt indblik i, hvordan det generelt set ser ud med købelysten på det globale marked.
Det ser i den forbindelse ret så elendigt ud med hensyn til efterspørgslen efter hvede lige nu, hvilket er en medvirkende faktor til, at hvedeprisen blandt andet her i Europa er blevet sat under stort pres de seneste dage.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.