Den værste tørke i Europa siden 1976 er ikke ligefrem godt for den europæiske afgrødeproduktion i år. Den tyske afgrødehøst er katastrofal, og det bringer minder frem fra 2007. Det var året, hvor afgrødepriserne for første gang gik amok, og der opstod den gang en decideret fødevarekrise. Dette scenarie kan være ved at gentage sig i år.
Alene over de seneste tre uger er den europæiske hvedepris skudt i vejret, med over 15 procent til det højeste prisniveau siden 2014. Den katastrofale europæiske hvedehøst kan også mærkes ude i resten af verden, eftersom den samlede globale hvedeproduktion i år forventes at falde til det laveste niveau i mere end fem år. Opturen, der er samme grund nu er sat i gang på ikke kun hvedeprisen, men også på prisen for europæisk
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.