Efter at prisen for råmælk i Europa toppede ud i november måned sidste år, har vi allerede oplevet et ret markant nedadgående ryk i de europæiske afregningspriser for mælk. Selvom det seneste halve år allerede har reduceret overskuddet hos europæiske mælkeproducenter, så tyder det på, at mælkeprisen endnu ikke har set bunden for denne gang.
For lige godt to år siden var det ikke et kønt syn der mødte mælkeproducenter, når de slog et blik ned over prisudviklingen for råmælk i Europa. Her ramte mælkeprisen nemlig et lavpunkt i blot 25,7 euro pr. 100 kilo, hvilket ikke ligefrem var en pris, der gjorde det profitabelt at producere råmælk for europæiske mælkeproducenter. Slet ikke når man tager i betragtning, at europæiske mælkeproducenter estime
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.