Spotsprøjtning med kamera kræver en lynhurtig sprøjte
Spotsprøjtning i realtid med en kameraløsning kræver en sprøjte, der lynhurtigt kan tilpasse væskemængden i et stort spænd og på dyseniveau, ellers fejler man. Det er meldingen fra Sprøjtespecialisten i Hammel, der har et produkt på hylden, som de ikke tøver med at kalde markedets bedste løsning.

De magenta-røde kameraer fra Carbon Bee er monteret for hver tredje meter på sprøjtebommen - her er det en fabriksmontering hos CHD Eefting, hvor kameraet spiller sammen med de pulserende dyser i et samlet system, der kaldes BeeLeap. Fotos: Finn Søndergaard/Brdr. Toft A/S
Spotsprøjtning har været et varmt emne i længere tid, og med et stigende fokus på bæredygtig og intelligent pesticidanvendelse bliver spotsprøjtning også stigende aktuelt. Der er flere veje til målet – én af dem er kameraløsningen, hvor et antal kameraer på traktoren eller sprøjten registrerer ukrudt eller plantevækst.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her