Navnestof til LO28-2022 - side 6

Nyansat i Søllested Maskinforretning

Claus Holten er ansat som sælger i Søllested Maskinforretning på Lolland, men han vil dog primært være tilknyttet maskinforretningens afdeling i Nørre Alslev på Falster.

Claus Holten er uddannet landmand med det grønne bevis og kan se tilbage på hele 24 år i landbruget, hvor han gennem omkring 10 år fungerede som driftsleder.

Efterfølgende har Claus Holten i 10 år været ansat i korn- og foderbranchen hos Danish Agro og tyske Getreide.

Claus Holten, der er 53 år og bosiddende i Nykøbing Falster, har endvidere haft en selvstændig entreprenørvirksomhed gennem tre år.

Foto: 1560-28-22-oe

 

Ny medarbejder i Roskilde Dyrskue

Rie Ebbe Andersen er ansat i sekretariatet hos Roskilde Dyrskue, og det er som presse- og marketingansvarlig.

Rie Ebbe Andersen har en baggrund inden for marketing og har tidligere været ansat hos A.P. Møller Mærsk og senest hos Herlufsholm Skole og Gods.

Rie Ebbe Andersen er 40 år og bor med sin familie på en nedlagt landbrugsejendom i Tappernøje i Sydsjælland. Her går fritiden blandt andet med familiens heste og drift af hendes webshop, hvor der sælges rideudstyr til børn.

I mange år har hun været frivillig for Roskilde Dyrskue og Store Hestedags hesteshows, været hesteudstiller og haft stand med sit firma og har således godt kendskab til disse begivenheder.

Foto: 1565-28-22-oe

 

Dimission på Dalum Landbrugsskole

70 studerende har modtaget deres eksamensbevis på Dalum Landbrugsskole, og blandt både de 47 landmænd og 23 EUX-landmænd var der flere østdanske elever. Blandt de dimitterede elever har nedenstående således bopæl øst for Storebælt.

Nyuddannede landmænd

Frederik Tobias Dan Gradischnig, Hillerød

Jesper Hansen, Nørre Alslev

Kristian Hagstrøm Rye Rasmussen, Dianalund

Lukas Lenskjold Månsson, Eskilstrup

Mads Borz Stender, Rønne

Mads Christian Rasmussen, Stokkemarke

Magnus Nørregren Friis, Nykøbing Falster

Malthe Noa Bruun Koch Palshøj, Horbelev

Nicolaj Krog Stang, Nørre Alslev

Niels Oliver Pilmann Kristensen, Idestrup

Rasmus Jensen, Ballerup

Søren Just Rasmussen, Stokkemarke

Nyuddannede EUX-landmænd

Alex Hashøj Hansen, Næstved

Frederik Keinicke Berg, Stubbekøbing

Mathias Bruun Møller, Toreby L.

Stephanie Sofie Brøns, Skovlunde

Læs også