Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Arbejdslivet har budt på vidt forskellige opgaver for Hans Henrik Christensen. Nu runder han ti års jubilæum som ejendomsmægler ved Landbogruppen Sønderjysk, Vojens.
Hans Henrik Christensen er vestjyde – født og opvokset på Vardekanten, og efter sin skolegang gik han i krig med uddannelsen som landmand. Siden beskæftigede han sig med handel med pantebreve. Men så kom finanskrisen, som skyllede en stor del af handlen med pantebreve væk.
56-årige Hans Henrik Christensen har pr. 1. november nu været i ti år i LandboGruppen Sønderjysk, der sælger landbrug og produktionsejendomme. Her er der fem medarbejdere.
Hans Henrik Christensen bor privat ved Ødis Bramdrup med hustru, to børn og tre børnebørn.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.