Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Tidligere presserådgiver i Landbrug & Fødevarer, Simon Graugaard Schmidt, er udnævnt til ny pressechef i Landbrug & Fødevarer.
Det skriver han i et opslag på LinkedIn.
- Jeg er stolt og glad for, at jeg fra i dag indtræder som pressechef i Landbrug & Fødevarer, skriver han på LinkedIn.
- Landbrug & Fødevarer har gode historier at fortælle og vigtige problemstillinger, som skal adresseres. Jeg glæder mig til det hele, lyder det fra Simon Graugaard Schmidt, der er uddannet journalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.