Godsforvalter hyldet for 40 år på Gyldenholm Gods
Knap 200 gæster til reception på Gyldenholm Gods i Sydvestsjælland, da godsforvalter Herluf Pilgaard-Sørensen havde 40-års jubilæum.

I sin rosende tale fastslog godsejer Jacob de Neergaard blandt andet, at han ville ønske, at Herluf Pilgaard-Sørensen (manden med slips) kunne fortsætte i al evighed på Gyldenholm Gods, men faktisk har godsejeren allerede fået en »opsigelse« fra Herluf Pilgaard-Sørensen. Foto: Jesper Hallgren
En særdeles vellidt jyde blev torsdag eftermiddag hyldet på Vestsjælland, da der på Gyldenholm Gods mellem Næstved og Slagelse blev holdt en reception i anledningen af godsforvalter Herluf Pilgaard-Sørensens 40-års jubilæum på det store gods mellem Næstved og Slagelse.
De jyske rødder blev nævnt i både talen fra godsejer Jacob de Neergaard og efterfølgende, da hovedpersonen talte til de knap 200 fremmødte gæster.
I en meget rosende tale konstaterede Jacob de Neergaard, at Herluf Pilgaard-Sørensen er »jyde ind til benet« selv om han i nu 40 år har været en fortræffelig mand for Gyldenholm Gods.
- Jeg havde kun forventet at tilbringe et par år på Sjælland, men det blev altså til lidt mere, lød det med et stort smil fra Herluf Pilgaard-Sørensen, der stammer fra Odder og har en landbrugsuddannelse fra Dalum, hvor han er uddannet driftsleder.
Alting har en ende
Det er de færreste, der opnår 40-års jubilæum, men det har været et lykkeligt »ægteskab«. Herluf Pilgaard-Sørensen proklamerede i sin tale, at han ikke kunne have ønsket sig et bedre arbejdsliv, og det skortede heller ikke på roser fra Jacob de Neergaard.
- Jeg ville ønske, du kunne fortsætte i al evighed, men med dine 40 år kan vi ikke forlange mere på Gyldenholm, erkendte godsejeren, som gav Herluf Pilgaard-Sørensen en flot havebænk i jubilæumsgave.
På bænken kan han passende nyde noget af den vin og chokolade, der fyldte gavebordet, hvor man også kunne finde det sølvbæger, som Ulrich Holstein-Holsteinborg overrakte på vegne af Landøkonomisk Selskab.
Jacob de Neergaard må dog konstatere, at alting har en ende, og han er måske så småt begyndt at tænke på en afskedsgave til Herluf Pilgaard-Sørensen. Godsejeren har i hvert fald allerede fået en »opsigelse« fra 63-årige Herluf Pilgaard-Sørensen, der har meddelt, at han til næste år stopper som forvalter på Gyldenholm Gods.