Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Miljøstyrelsen har givet dispensation til, at konventionelle kartoffelavlere må anvende sprøjtemidlet Mizuki til nedvisning af kartofler til lagring i 2022. Midlet indeholder aktivstoffet pyraflufen-ethyl og er normalt ikke lovligt at bruge i Danmark.
Mizuki anvendes til at nedvisne kartoffelplanten i forbindelse med, at man vil standse væksten, fordi kartoflerne har nået den ønskede størrelse. Det hjælper samtidig med at gøre kartoflerne mere skindfaste og nemmere at lagre og håndtere.
I kartofler med stor vækstkraft er det nødvendigt at kombinere nedvisningen med Mizuki med en forudgående kemisk eller mekanisk vækststandsning.
Tilladelsen til besiddelse og anvendelse af Mizuki gælder for perioden 7. juli 2022 til 19. oktober 2022, hvorefter tilladelsen bortfalder. Rester skal derefter afleveres på den kommunale affaldsordning for farligt affald.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
30. september 2026
10 min · I går
Nye kvælstofgrænser for 2027, strid om kvoter på udtaget jord og planer om 1 million flere grise med hele haler.