Græs-efterafgrøder i majs er mere reglen end undtagelsen med de skærpede krav til arealet med efterafgrøder. Vælger man den bedste græstype af en god kvalitet, en god såteknik samt har fokus på tidlig såning, så er chancen for veletablerede eftergrøder i høj grad til stede.
Regeringens fremrykkede efterafgrødekrav til 2020 sammen med alle de andre efterafgrødetyper – blandt andet pligtige, husdyrefterafgrøder og MFO-efterafgrøder – betyder, at der i langt de fleste majsmarker skal etableres en efterafgrøde. Og det er ifølge produktchef hos DSV Frø, Betty Schmidt, meget vigtigt, at efterafgrøderne er veletablerede, så de kan leve op til de krav, der stilles, samt at de kan udføre det egentlige form
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I dag
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.