Nu er det tid til at vurdere resultatet af efterårets ukrudtsbekæmpelse og beslutte forårsopfølgningen.
Er der behov for supplerende bekæmpelse af græsukrudt, forventes det cirka 20. marts med vægt på Rexade 440, CossackOD og AtlantisOD – gerne tilsat PG26N/olie og 10N.
Det oplyser planteavlsrådgiver Hans Jørgen Bak, AgriAdvice.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
- Det ser ud til, at frosten har saneret godt i det. Men vi skal være opmærksom på meldug ved opstart i april, ligesom vi skal være med gulrust i for eksempel sorten KWS Extase, siger Hans Jørgen Bak, AgriAdvice. Foto: Jørgen P. Jensen