- Vi bør altid overveje alternativer før sprøjtning med glyphosat
EU har givet os foreløbig 10 år mere med glyphosat. Nu er det op til planteavlerne at anvende glyphosat målrettet og begrænse brugen til kun det nødvendigste. – Vi bør altid overveje alternativer før sprøjtning med glyphosat, understreger Carsten Fabricius på plantekongressen i sidste uge.
Det fastslog landskonsulent Carsten Fabricius fra Seges Innovation på plantekongressen i sit indlæg om fremtidens anvendelse af glyphosat efter EU's nye gengodkendelse for de kommende 10 år.
Handlingsplanens mål er som bekendt at nedbringe forbruget af glyphosat i Danmark og så vidt muligt anvende alternative metoder til ukrudtsbekæmpelse.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
7. november 2026
9 min · I går
Højere lavbundsafgift, debat om magt og grisestop, færre drægtige søer og nye muligheder i rådgivning og intelligent landbrugsfolie.
L&F samler ledelsen, ny pulje til grøn innovation og debat om grisevelfærd. Også nyt om fasanjagt, præcisionssprøjtning og egen strøm.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
11. november 2026
9 min · I dag
L&F samler ledelsen, millioner til grøn innovation og et rekordforsøg på Stevns. Også om fasanjagt, Bjarne Obels farvel og egen strøm.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
11. november 2026
9 min · I dag
Udnyt efterårsgræsset med omtanke, stor søgning til ulvehegn og ny model for ulvebestanden. Også nyt om fasanjagt, staldbyggeri og sprøjteundervisning.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
11. november 2026
9 min · I dag
Sent græs, en ny ulvemodel og debat om kvælstofregulering. Hør også om fasanjagt, dansk staldteknik og mulighederne for egen strøm.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 45
Ugens job: Fra farestald og markbrug til naturpleje
5 min · I dag
14 nye job på Jobstafet spænder i uge 45 fra elevpladser og pasning af husdyr til maskinkørsel og naturpleje. Stillingerne ligger især i Jylland, men der er også job på Fyn og Sjælland.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/126032/ugens-job-fra-farestald-og-markbrug-til-naturpleje
0:00 / 0:00
Grise
Uge 45
Ugens Grise – uge 45
9 min · I går
Godt håndværk i farestalden, opfølgning på influenza og klare valg om velfærd. Også nyt om A-Consult og salget af slagteriet i Sæby.
Ugens ejendomme: Store landbrug og en gård med slægtshistorie
7 min · 1. november
23 nye ejendomme er kommet på Landbrugsmarkedet i uge 44. Udbuddet spænder fra kvæg- og planteavlsgårde til lystejendomme, landbrugsjord og skov.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125852/ugens-ejendomme-store-landbrug-og-en-gaard-med-slaegtshistorie
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 44
Ugens mest læste – uge 44
9 min · 1. november
Maskinhandel ender med millionnært tab, stor jordhandel ved Skjern og strid om kvælstof. Hør også om russisk såning og økonomien i dyrevelfærd.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
- Vi har afprøvet en række mekaniske former for destruktion af korsblomstrede efterafgrøder med blandt andet en discharve, tromle og andre tilsvarende redskaber som alternativ til en nedvisning med glyphosat, fortæller Carsten Fabricius på sidste uges plantekongres. Fotos: Jørgen P. Jensen