DN bringer sindene i kog med ny kampagne
Foreningen Bæredygtigt Grundvandsbeskyttelse raser over, at Danmarks Naturfredningsforening kræver indgreb mod landbruget, som følge af en opgørelse over »giftfund« i grundvandet. Fundene stammer jo ikke fra dyrkningen af markerne, lyder det.

DN kræver indgreb mod landbruget ovenpå ny opgørelse over fund af pesticidrester i grundvandet. Det hænger slet, slet ikke sammen, mener Bæredygtigt Grundvandsbeskyttelse.
Der er fundet rekordmange »giftrester« i grundvandet, lød det i weekenden i en pressemeddelelse fra Danmarks Naturfredningsforening.
I 2020 og de første måneder af 2021 blev der fundet rester af sprøjtemidler i over halvdelen af prøverne fra vandværkernes drikkevandsboringer. Så mange er der aldrig fundet før, lød det fra foreningen, som har lavet udtræk i Jupiter-databasen.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her