Efter lån på 182 millioner: Sindal Biogas vil fordoble produktionen og behandle 800.000 ton biomasse
Et lån på 182 millioner kroner skal medfinansiere en udvidelse af Sindal Biogas, der har planer om at fordoble produktionen af biometan og kigger på muligheden for CO₂-fangst.

I forvejen er Sindal Biogas ganske veludbygget, men med et lån sikret på 182 millioner kroner er der udsigt til en betydelig udbygning af produktionen på det nordjyske anlæg. Arkivfoto
Sindal Biogas står foran en udvidelse, der skal fordoble anlæggets årlige produktion af biometan. Den Nordiske Investeringsbank (NIB) har indgået aftale om at yde et 13-årigt lån på 182 millioner kroner til Sindal Biogas A/S. Pengene skal medfinansiere udvidelsen af anlægget ved Sindal i Nordjylland.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Prøv 30 dage for 30 kr
Allerede abonnement?
Log ind her

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her
Jobs
i samarbejde med
81 ledige stillinger


































