Et begivenhedsrigt 2021 lakker mod enden. Det kan være svært at huske alt, hvad der skete, så vi har her samlet et overblik. Vi lægger ud med januar og februar.
Den 8. januar oprettede Bente Dahl Pedersen et borgerforslag, der krævede en rigsretssag mod statsminister Mette Frederiksen på grund af hendes ageren i minksagen, og tre uger senere havde forslaget fået de nødvendige 50.000 underskrifter.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
Mette Frederiksen overlevede politisk, efter at et borgerforslag om en rigsretssag mod hende for hendes håndtering af minksagen blev forkastet i Folketinget.
Rasmus Prehn glædede sig over en bred aftale om erstatning til minkavlere. Her ses han ved en af de store minkgrave, der blev brugt til døde mink i Midtjylland.
Bestyrelsesformand Niels Dengsø Jensen kunne glæde sig over den største overskudsdeklarering i DLG's historie.
Hos Danish Agro var koncernchef Henning Haahr efter eget udsagn både stolt og begejstret over 2020-regnskabet.