Efter at regeringen er faldet på plads, er der nu sat navne på de politikere fra alle partier i Folketinget, der kommer til at arbejde med landbrugsrelaterede emner.
Forhandlingerne stod på i 42 dage, inden Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne kunne melde et regeringsgrundlag ud.
Ordførerposterne er fordelt, og hvis man ser på udnævnelser på landbrugs-, fødevare- og miljøområdet er der en del velkendte navne på ordførerposterne.
Hverken Venstre, Konservative eller SF har skiftet ud blandt deres fødevare/landbrugsordførere, og det vil sige, at Erling Bonnesen, Per Larsen, Carl Valentin fortsætter.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.