Genetikselskaber er igen udelukket fra grisekongres: Firmaer og svineproducenter er harme over censur
I 2022 kunne Danish Genetics og Topigs Norsvin ikke få lov at blive sponsor på grisekongressen. I 2023 fik de lov, men nu har de igen fået nej. Det vækker harme i de to firmaer og blandt svineproducenter.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
- Vi kan ikke betale et eller andet beløb til L&F, når jeg ikke ved, hvordan pengene bliver brugt. Modtageren er trods alt en organisation, som er majoritetsejer af vores hovedkonkurrent, påpeger Jan Gerber, der er administrerende direktør i genetikselskabet Danish Genetics. Arkivfoto: Victor Juul Grønbæk
- Hvorfor skal kongressen blande sig i, hvorvidt vi skal gennemfakturere et beløb til L&F for hvert avlsdyr, vi sælger, eller vi ikke skal. Jeg synes, det er at blande tingene sammen, siger Karl Johan Møller Klit, der er salgschef for Topigs Norsvin Danmark. Arkivfoto: Camilla Bønløkke