Forbruget af antibiotika skal 8 procent ned: L&F-formand opfordrer minister til strammere kurs overfor svineproducenter og dyrlæger
Det seneste veterinærforlig indebærer mål om reduktion af antibiotikaforbruget i svineproduktionen med 8 procent. For at nå målet opfordrer L&F-formand ministeren til at fremskynde planlagte stramninger overfor dyrlæger og svineproducenter.

H. C. Gæmelke opfordrer fødevareminister Jacob Jensen til at »sikre en meget hurtig implementering« af de indsatser, der er lagt op til i det seneste veterinærforlig, »så vi sammen kan nå målsætningen om at reducere antibiotikaforbruget til danske grise«. Foto: L&F
- Kære Jacob Jensen. Landbrug og Fødevarer, Sektor for Gris har stor fokus på at begrænse brugen af antibiotika i dansk griseproduktion.
Sådan begynder et brev, som H. C. Gæmelke, formand for Landbrug & Fødevarer, Sektor for Gris (LFG), tidligere på måneden har sendt til fødevareminister Jacob Jensen (V).
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her