Svineformand: - Det er sygt, at nogen bryder ind. Det er hårdt for min familie og medarbejdere
- Når nogen tæt på én bliver ramt, så er det værre, end hvis man selv bliver det, siger Danske Svineproducenters formand. Han undrer sig over, at filmselskab vælger at bryde ind i stedet for at tage imod en åben invitation.

Jeppe Bloch Nielsen er ikke så pikeret på egne vegne, men mere i forhold til de konsekvenser det har for familie og medarbejdere. - Når nogen tæt på én bliver ramt, er det værre, end hvis man selv bliver det, siger han. Arkivfoto: Anne Wolfenberg.
- Det er en syg tanke, at nogen har været inde i vores stald og filme uden at spørge om lov. De kunne bare have spurgt - rent faktisk havde jeg allerede tilbudt det - for jeg har ikke noget at skjule.
Sådan lyder det fra formand for Danske Svineproducenter, Jeppe Bloch Nielsen, efter han for nylig blev bekendt med, at der åbenbart har været indbrud i hans stalde helt tilbage i marts måned, hvor nogen er gået rundt og filmet i hans stalde.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her