»Grådige svinebaroner sviner naturen«: Zenia Stampe vil have stop for flere svin - svineformand svarer igen
Zenia Stampe (R) siger nej til flere svin i Danmark, som Danish Crown ellers har slået til lyd for. Hun opfordrer til oprør mod »svinebaroners« miljøsvineri og »grådighed«. Svineformand opfordrer hende til at holde en ordentlig tone og forholde sig til fakta.

De Radikales landbrugsordfører, Zenia Stampe, mener, at regeringen bør sætte en stopper for flere svin i Danmark. Arkivfoto: Torben Mindorf
For nylig meldte Danish Crown-topchefen Niels Duedahl ud, at der sagtens kan produceres 10 millioner flere slagtesvin i Danmark. Der skal bare bygges flere stalde på Sjælland.
Den melding har slagteriet ladet ledsage af en ordning, hvor andelsejere, der vælger at bygge nyt, kan se frem til et markant højere nyhustillæg på 80 øre pr. kg i det første år.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her









































