Ensileringsmidler vigtige for økologisk grovfoder
Stigende priser på det økologiske råvaremarked kræver fokus på kvaliteten af kvægets grovfoder, lyder meldingen fra DLG.

Ensileringsmidler er vigtige for økologisk grovfoder. Arkivfoto
Mindst 60 procent af foderrationen til økologiske køer bør bestå af grovfoder. Sådan skriver DLG på sin hjemmeside og understreger dermed, at ensileringsmidler er et af de parametre at se på, for at holde produktionsniveauet i besætningen.
DLG er blandt forhandlerne af økologiske ensileringsmidler, der er tilladte i økologisk produktion, og som passer godt til især græsafgrøder.
Omkring ensilering anbefaler man 35 procent tørstof og en god pakning af afgrøden som en god naturlig ensilering – uanset om det er græs, helsæd eller majs.
- Med det rette ensileringsmiddel kan man øge ensileringseffektiviteten og opnå bedre ensilage-kvalitet og mindske tab af tørstof. Det giver i sidste ende koen mulighed for at producere mere mælk på det grovfoder hun optager, lyder det fra DLG.
Hos DLG konstaterer man samtidig, at man under optimale ensileringsforhold kan øge ensileringshastighed med forgæringsfremmende ensileringsmiddel. Derved bevares mere energi og der bevares mere protein på AAT-form.