Torben Hansen: Nu må de rigide sådatoer for efterafgrøder fjernes
- Vi skal have meget mere fleksibilitet ind i de måder, som vi kan dyrke vores planteavlsbedrifter på, fastslår Torben Hansen, der fortsat ser nedbør i de kommende dages vejrudsigt. Og den 20. august derved kommer kritisk nær for rettidig såning af efterafgrøder, samtidig med at høsten skal klares.

Torben Hansen beder om, at politikerne giver den enkelte bedrift større fleksibilitet og mulighed for at tilpasse efter de faktiske vejrforhold fra år til år - blandt andet ved at fjerne de faste sådatoer for efterafgrøder, hvis man vil undgå sanktioner. Arkivfoto
Igen-igen-igen trækker det op til en kamp for mange landmænd for at blive i stand til at overholde de lovpligtige sådatoer for diverse efterafgrøder.
Det er de klare meldinger, som formand i Landbrug & Fødevarer, Planteproduktion, Torben Hansen, i disse dage modtager fra frustrerede landmænd, der står klar til at høste, men blokeres af de konstante regnbyger.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her