Som beskrevet i dagens fokus-artikel, så er prisen for hvede fortsat lav relativt set. Det er i forhold til prisen for blandt andet prisen for prisen for rapsfrø.
Der er ikke umiddelbart tegn til, at prisen for hvede skal op lige foreløbigt. Derfor er der tegn til, at prisen for rapsfrø er den dyre afgrøde på den ledende europæiske afgrødebørs Matif i Paris. Om end at prisen for rapsfrø også befinder sig på et relativt lavt niveau.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Ugegraf for Matif Hvede, første position i euro pr. ton
Der er endnu ikke tegn til, at hvedeprisen skal opad lige foreløbigt. Dette bekræftes af de tekniske indikatorer.