Jens Peter Rasmussen

Planteavls-/Økologikonsulent, Velas

Jens Peter Rasmussen har 20 års jubilæum i Velas.

Jens startede i planteavlsafdelingen, men efter Velas oprettede økologiafdelingen, er fokus dog skiftet mere i retningen mod økologien i Jens’ arbejdsliv. Det er særligt mælkeproducenter, som Jens har beskæftiget sig med og det er hans helt store passion.

”Jeg synes, at det er spændende at hjælpe med at forbedre landmandens udbytter og reducere hans omkostninger, så den samlede økonomi forbedres. Når det sker i et tværfagligt samarbejde, så bliver jeg glad og er sikker på, at det er til gavn for landmanden”, fortæller Jens.

Jens understreger at han gennem alle 20 år har haft gode chefer og kollegaer, som har været en stor del af hans arbejdstrivsel.

Tillykke med jubilæet, Jens!

Side 1 af 48 (1129 artikler)Prev1234567464748Next
OK

Lokalaviser

Mere fra L-MedieHus

Køb abonnement på Effektivt Landbrug eller en af vores lokale ugeaviser

Aviser

Abonner på dagbladet Effektivt Landbrug eller en af vores lokale ugeaviser.

Download vores app, Landkiosken, så har du alle vores digitale medier og nyheder samlet ét sted

App

Download vores app, Landkiosken, så har du alle vores digitale medier og nyheder samlet ét sted.

Få overblik over vores nyhedsbreve

Nyhedsbreve

Tilmeld dig et af vores nyhedsbreve, og få landbrugets vigtigste nyheder direkte i indbakken.

Følg os på de sociale medier

Sociale medier

Vi er på Facebook, LinkedIn og Instagram. Følg os og få alle landbrugets vigtigste nyheder direkte i dit feed.