De mange deltagere på de landbrugsfaglige studieture med Effektivt Landbrug og teknisk arrangør Rejsogoplev vil helt sikkert give H.C. Andersen ret i hans motto: At rejse er at leve.

For udover at opleve en stor smagsprøve på de lande, der rejses til, er det også godt at dele oplevelserne undervejs med fagkollegaer fra alle dele af Danmark.

I år og til foråret 2026 er der lige nu 12 faglige ture planlagte, som alle nu kan tilmelde sig.

Besøg ved de store vandfald på grænsen mellem Brasilien og Argentina.

Besøg ved de store vandfald på grænsen mellem Brasilien og Argentina.

Både landbrug, natur og kultur

Generelt er studieturene tilrettelagt, så både landmænd og ledsagere får udbytte af at være med. Der laves nemlig både besøg på landbrugsbedrifter og mere samfundsmæssige og oplevelsesprægede besøg.

Der er også lagt vægt på at opleve naturen og kulturen – og selvfølgelig have god tid til at snakke med vores besøgsværter undervejs.

Hvor vi kommer forbi steder af interesse som nationalparker, seværdigheder og meget andet, gør vi om muligt holdt for at se dem.

I Irland er der en stor mælkeproduktion, som i høj grad er i stand til at konkurrere på flere områder med de danske kollegaer som her hos Thomas Carpenter lidt nord for Dublin. Fotos: Niels Damsgaard Hansen

I Irland er der en stor mælkeproduktion, som i høj grad er i stand til at konkurrere på flere områder med de danske kollegaer som her hos Thomas Carpenter lidt nord for Dublin. Fotos: Niels Damsgaard Hansen

Altid med oversættelse til dansk

For en del er det en udfordring at forstå engelsk godt nok til at få noget ud af besøgene.

Derfor oversætter alle rejseledere, der i øvrigt selv er med til at arrangere turene ved alle besøg og undervejs, hvor det ellers er påkrævet.

Stort set alt med i prisen

Der er mange måder at prissætte rejser på. Nogle har meget lidt med i grundprisen – så man selv skal tilkøbe måltider, besøg og meget andet efter behov.

Hos Rejsogoplev er der valgt en anden måde, nemlig at have næsten alt er med i prisen på alle studieturene bortset fra i nogle tilfælde med for eksempel drikkevarer til frokoster og middage.

Så der er stort set ikke udgifter udover turens oplyste pris.

Dog er det sådan, at i lande med krav om visum med videre er det den enkelte deltager, der selv betaler visum, fordi det sker samtidig med visumansøgningen på nettet. Men er der nogen, som har svært ved at søge, er der hjælp uden beregning.

Tilmeldingsfrist til studieturene i 2025 og 2026

Estland: 15. - 18. juni - pløjefri dyrkning - frist 1. maj

Irland: 5.-10. oktober - mælkeproduktion med mere - frist 28. juli

Centralasien: 27. september - 11. oktober 2025 - frist 24. juli

Japan: 21. oktober - 1. november 2025 - frist 18. juli

Spanien: 26. oktober - 1. november - frist 15. august

Brasilien/Argentina: 23. november - 6. december 2025

Mekong floden med Laos, Thailand, Cambodia og Vietnam: 5. - 20. november 2025 - frist 4. august

Australien med Ayers Rock: 30. oktober - 16. november 2025 - frist 4. september

Uganda med safari og landbrug: 30. november - 12. december 2025 - frist 1. oktober

Tanzania med safari og landbrug: 23. november - 7. december 2025 - frist 18. september

New Zealand fra nord til syd: 17. januar - 6. februar 2026 - frist 18. november

Costa Rica: 11. - 21. januar 2026 - program på vej

I Estland er der også gode efterafgrøder, som udover at fastholde kvælstof også giver en betydelig forbedring af jordstrukturen – og øger udbytterne det efterfølgende år.

I Estland er der også gode efterafgrøder, som udover at fastholde kvælstof også giver en betydelig forbedring af jordstrukturen – og øger udbytterne det efterfølgende år.