Der skal fejres 50-års jubilæum på årets Roskilde Dyrskue, og samtidig kan det fejres, at maskinudstillingen i 2019 bliver den største i 27 år.

- Der har igen i år været stor interesse for maskinudstillingen, og det er vi selvfølgelig både meget glade for og stolte af. Årets udstilling bliver 55.561 m2, og det er den største siden 1992. Vi glæder os rigtig meget til at fejre jubilæet med alle vores dedikerede maskinudstillere og gæster – og vi kan godt love, at det bliver en fest, siger udstillingskoordinator Niels Mathiasen.

Han har oprettet en venteliste til interesserede maskinudstillere, som ikke nåede at få plads, og han opfordrer til, at man kontakter ham, hvis man ønsker at komme på listen. sss

Der er fortsat åbent for tilmelding til erhvervsudstilling og fødevareudstillingen Spisekammeret.