I løbet af lørdagen gik hele 38.807 personer gennem de røde indgangsporte på Roskilde Dyrskue, som efter de to første dage således har haft i alt 60.802 besøgende.
Roskilde Dyrskue åbnede nemlig fredag med 21.995 gæster, og næsten 17.000 flere tog således lørdag på Roskilde Dyrskue.
Dyrskuet slutter søndag klokken 18, hvor det samlede besøgstal formentlig ender mellem 85.000 og 90.000, hvilket er en smule færre end sidste år, hvor der var 93.995 besøgende.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.