EuroTier finder sted hvert andet år og havde i 2014 stor succes med 2.368 udstillere og 156.500 besøgende. Messen tiltrækker således talrige fagpersoner fra såvel Tyskland som det øvrige Europa og resten af verden. Messen i Hannover fungerer dels som handelsplatform, dels som informations- og netværksportal inden for teknik, genteknik, fodring, staldbygning, driftsmidler og serviceydelser vedrørende moderne dyrehold. De deltagende virksomheder på fællesstanden vil have rige muligheder for at udvikle både deres netværk og kundekreds inden for branchen. Parallelt med EuroTier afholdes fagmessen ”Energy Decentral” om bioenergi og decentral energiforsyning.

Deltage på den danske fællesstand

Danmarks Handelskontor i Hamborg vil stå for alle praktiske detaljer omkring fællesstanden, herunder kontakt til messebygger, messeledelse og udstillere. Udover de praktiske detaljer vil fællesstanden også give synergi og mere opmærksomhed til de deltagende virksomheder, eftersom standen har et areal på cirka 150 m2. Der vil udover et individuelt standområde, være fælles møde- og serviceområde på fællesstanden.

De besøgende på messen

Det forventes, at messen i november 2016 vil blive besøgt af mange forskellige internationale fageksperter fra hele branchen, som for eksempel landmænd, indkøbere, forhandlere samt udviklingsingeniører, forskere og ledere fra industrien for dyrehold indenfor følgende brancher: svine-, kvæg og fjerkræshold, produktion af anlæg og udstyr såsom staldinventar og foderteknik samt bioenergi og decentral energiforsyning.

Invitation, tilmeldingsblanket samt mere information om projektet kan fås ved henvendelse til Danmarks Handelskontor i Hamborg. Kontakt Helle Lund, der er eksportrådgiver, på telefon + 49 40 41 40 05 34, eller mail: hellun@um.dk.

EuroTier