Mød ministeren i Vissenbjerg
- Forsøm ikke at komme i dialog med Esben Lunde Larsen, lyder opfordringen for Centrovices næstformand til de fynske landmænd forud for ministermødet mandag den 19. september.
Landbrugspakken skal nu føres ud i livet. Den opgave har Esben Lunde Larsen fået som miljø- og fødevareminister efter Venstre-kollegaen Eva Kjer Hansen.
I denne tid tager han rundt i landet for at møde medlemmerne i de lokale landboorganisationer, og på mandag den 19. september sker det på Fyn – fra klokken 18 til 21 hos Centrovice i Vissenbjerg.
- Det er en unik chance for at møde ministeren, komme i dialog og stille opklarende spørgsmål i forhold til tiltagene i pakken. Men også at påvirke direkte i forhold til ministerens videre forløb med at føre den ud i virkeligheden, siger næstformanden for Centrovice, Torben L. Povlsen.
Der er tilmeldingsfrist til mødet senest den 15. september.
Det er tredje af L&F’s i alt fem møder med miljø- og fødevareministeren rundt i landet. På Fyn arrangeres det i samarbejde med Centrovice, Fyns Familielandbrug og Patriotisk Selskab.





































