Fornylig introducerede Samson Agro virksomhedens nye gyllevognsserie, PG II, og i denne uge kan de besøgende på EuroTier se gyllevognen udstillet for første gang.

- Vi har store forventninger til vores nye gyllevognsserie. Den nye PG II 25 viser vi for første gang her på EuroTier, og den er udstyret med det nye fuldhydrauliske hjultræk (HWD) og den nye SD-tallerkennedfælder, fortæller salgs- og marketingchef, Torben Larsen, Samson Agro.

- Kravene til gylleudbringning bliver ikke mindre med tiden, og med den nye SD-tallerkennedfælder, som giver en bedre udnyttelse af kvælstoffet, ved jeg, at vi opfylder EU-kravene i fremtiden, fortæller han.

- Mange danske maskinstationer foretrækker at få leveret deres gyllevogn med fuldhydraulisk hjultræk. På den måde opnås en meget stærk og effektiv gyllevogn, der kan klare et mere bakket terræn og mere våd jord. Gyllevognen laver også mindre hjulslip i græsset om sommeren, siger salgs- og marketingchefen.

EuroTier