Ansatte hos en dansk landmand i England må ikke komme med på nogen fotos i avisen af frygt for, at de skal blive genkendt af lokale anti-farming grupper.
Lad det være sagt med det samme. Det står enhver frit for, om man vil spise kød, ligesom det står enhver frit for, om man vil spise grøntsager og frugt. Eller om man, som flertallet, ønsker at spise et sundt miks. Men som vi kan fortælle i dagens »Global«, er der rabiate veganere, som er dybt uenige med os i denne demokratiske holdning. Kød er blacklistet. Og mennesker, der beskæftiger sig med kødproduktion, kan man frit chikanere, er der altså nogen, som i ramme alvor mener.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.