Temadag om hestebønner
Centrovice sætter den 11. januar fokus på sædskifteafgrøden, der kan indgå som proteinkilde i foderet.
Der er stigende interesse for dyrkning af hestebønner, og arealet med hestebønner i Danmark er steget fra 6.900 ha i 2015 til 10.700 ha i 2016.
Med nye tidlige sorter kan hestebønner i dag høstes langt nemmere end hidtil. De er også en god sædskifteafgrøde og proteinkilde.
Derfor inviterer Centrovice alle interesserede til temadag i Vissenbjerg om hestebønner, onsdag den 11. januar kl. 9.00-12.30.
Dagen vil blandt andet byde på oplæg om dyrkning af hestebønner, herunder sortsvalg, såmetode, ukrudtsbehandling, forsøg med svampemidler og nedvisning før høst. Desuden udbytter og økonomi i hestebønner samt lager, fodring, tørringsbehov, valg af mølle til formaling, sundhed og foderværdi.
Der er tilmelding til temadagen senest 3. januar til Centrovice.






































