Mens de økonomiske efterveer af den kuldsejlede slagteri-fusion mellem Tican og Danish Crown endnu ikke er ovre, går de rundt og glæder sig i det nordvestlige Danmark, hvor slagteriet Tican ligger.
Nok er slagteriet Tican i dag på tyske Tönnies’ hænder. Men det er de ikke kede af i Thisted og omegn, hvor leverandørkredsen af slagtesvineproducenter har fået ny optimisme – og flere penge mellem hænderne, end tilfældet havde været ved en dansk storfusion.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.