Eleven har også et ansvar i teamet
Sandager Skovgaard har endnu ikke haft så mange elever, men erfaringerne har indtil videre været positive, og eleverne kommer gerne igen.
18-årige Emilie Christiansen, der egentlig er opvokset på en kvæggård ved Gislev, blev grebet af arbejdet med grise under sit første praktikophold i landbrugsuddannelsen.
- Jeg var på efterskole i 10. klasse og begyndte derefter på Dalum Landbrugsskole. Da vi skulle i fire ugers praktik, blev jeg henvist her til Sandager Skovgaard Opformering, og det var jo super godt, siger Emilie Christiansen.
Hun søgte derfor tilbage til Sandager Skovgaard, da hun skulle have elevplads, og hun lader ikke mindst driftsleder Tore Buhrkall og daglig leder af farestalden, Marianne Kyed, få æren for, at hun blev vendt om til, at det var grise i stedet for køer, hun skulle arbejde med.
Læs mere om Emilie og hendes elevplads i LandbrugFyns tema om uddannelse i næste uge – se avisen her på siden allerede fra i dag










































