Næsten uanset, hvad man som erhvervsdrivende eller privat står og mangler af udstyr og hjælpemidler til skov, natur og have, kan man få det hos Dansk Skovkontor A/S, der ligger tæt ved Sorø.

Det var skovrider Carl Frederiksen Ingvorsen, som i 1950 grundlagde Dansk Skovkontor, og den snart 70 år gamle virksomhed er i dag en ren handelsvirksomhed med søsterselskaber i en række europæiske lande.

I de senere år har Dansk Skovkontor, som i øvrigt har et forhandlernet, der dækker hele Danmark, manglet plads, men nu er virksomheden tæt på at kunne afslutte og ibrugtage et nybyggeri med 360 kvadratmeter lager og 167 kvadratmeter showroom, butik og kontorlokaler. 

Løft i omsætningen

- Vi glæder os til at få mere lagerplads – og til at få en rummelig og tidssvarende butik, siger direktør for Dansk Skovkontor, Jens Erik Jensen, der selv er uddannet skov- og landskabsingeniør.

- Jeg tror, at de forbedrede lokalemæssige faciliteter vil føre til et løft i vores omsætning og dermed på sigt formentlig også flere medarbejdere, tilføjer Jens Erik Jensen og oplyser, at firmaet i øjeblikket beskæftiger fem medarbejdere.

Studerer man lidt i Sorø-virksomhedens over 300 sider tykke produktkatalog, støder man eksempelvis på vildthegn, sikkerhedsstøvler, beskæresakse og håndsmedede økser.

Hertil kan blandt meget andet tilføjes sikkerhedsbeklædning, klatreudstyr, pyntegrøntudstyr og topsakse. Nævnes kan også udstyr til plantning, opmåling, mærkning, opbinding og træpleje. Og det er kendetegnende, at det er produkter af høj kvalitet. 

En blandet skare

- Inden for eksempelvis sikkerhedsstøvler fører vi kvalitetsmærket Meindl. Og tager vi en ting som beskæresakse, er det mærker som Wolf, Felco, Löwe og Ars, vi har. De håndsmedede økser er fra Gränsfors i Sverige, og inden for sikkerhedsbeklædning fører vi blandt andet mærker som Pfanner og Forestshield, fortæller direktøren.

Dansk Skovkontors største kunde er Naturstyrelsen, men blandt andet også Banedanmark er at finde i kundekartoteket, der er en blandet skare. Herudover er det skoventreprenører, private skovejere, anlægsgartnere, kommuner, kirkegårde og såmænd også vinavlere.

- Vi har erfarne medarbejdere med kendskab til branchen. Det betyder, at vi, når det ønskes, kan yde faglig rådgivning, slutter Jens Erik Jensen.