Eksporten af sojabønner ud af USA fortsætter med at imponere markedet. Den gode grundlæggende efterspørgsel efter olierelaterede afgrøder giver sig udslag i en stigende soja og rapspris, hvorimod hvedeprisen står stille.
Efterspørgslen efter sojabønner på verdensmarkedet fortsætter med at overraske iagttagere på afgrødemarkedet. Den seneste opgørelse fra det amerikanske landbrugsministerium over efterspørgslen efter afgrøder ude på eksportmarkedet, viste således et overraskende stort salg af sojabønner i sidste uge.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
29. september 2026
9 min · I går
Bankernes ESG-spørgsmål, strid om byggestop for grise, tilskud til miljøteknologi og ny viden om udsætning af Holstein-køer.