Har du fået en idé til et nyt forretningsområde i dit landbrug? Så kan kurset »Iværksætteri i praksis« måske været noget for dig.
Uddannelsen er primært for etablerede landmænd, som allerede har en ide til en nicheproduktion, men mangler hjælp til at udvikle på idéen og føre den ud i livet, fortæller Lone Bendixen, der er teamchef i Løn og HR-afdelingen i rådgivningsselskabet Centrovice, der står bag forløbet i samarbejde med Erhvervsakademi Dania, FødevareDanmark og FoodFyn.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.