Øget risiko for at dø af hertesygdom i en landkommune
Hvis du bor i Tønder, Thisted og Nordfyns kommune er der større risiko for at dø af en hjertesygdom, end hvis du bor i Gentofte.
Risikoen for at dø af en hjertesygdom svinger meget fra kommune til kommune. Det viser tal fra Hjerteforeningens nye online-opslagsværk, HjerteTal, der rummer de seneste opgørelser af nye tilfælde, forekomst og dødelighed af hjertekar-sygdomme, skriver Dagens Medicin.
Hjerteforeningens forskningschef, overlæge og professor Gunnar Gislason, forklarer forskellene i kommunerne med, at der til dels er forskelle i befolkningens sammensætning og livsstil, dels at der også er forskelle i forebyggelses- og behandlingstilbud.
Tallene fra den nye online-database vidner om store regionale forskelle. Tønder var i 2012 en af de kommuner, der på landsplan lå højt i dødelighed pga. af hjertekarsygdom med 878 for mænd og 469 for kvinder pr. 100.000 indbyggere. Thisted lå lidt lavere med en dødelighed på 738 mænd og 537 kvinder pr. 100.000 indbyggere, mens Vejle lå lavt med sine 544 mænd og 366 kvinder pr. 100.000 indbyggere.
I whiskybæltet nord for København ligger dødeligheden på grund af hjerte-kar-sygdom lavere end i resten af landet. I Gentofte lyder tallene således 510 mænd og 348 kvinder pr. 100.000 indbyggere, mens den i Hørsholm er 477 for mænd og 274 for kvinder pr. 100.000 indbyggere, refererer Dagens Medicn.
Du kan se statistikken for den kommune, du bor i, på hjertetal.dk.