Dansker skal være med til at sørge for sikre fødevarer i EU
Dansk direktør får indflydelse på europæiske fødevaresikkerhed i European Food Safety Authority (EFSA)
EU’s Ministerråd har nemlig for anden gang valgt Jan Mousing til at være medlem af bestyrelsen i European Food Safety Authority (EFSA). Det oplyser VFL.
- Jeg ser frem til at endnu engang at deltage i bestyrelsesarbejdet, hvor vi arbejder målrettet med at sikre det bedst mulige grundlag for EFSAs videre udvikling, økonomi og strategi. Vi arbejder selvfølgelig ikke med de konkrete faglige sager og vurderinger, som alle afgøres i en bred vifte af specialudvalg med uafhængige forskere fra den offentlige sektor, siger Jan Mousing til VFL’s hjemmeside.
EFSA skal sikre, at vurderinger af fødevarer sker på et objektivt og videnskabeligt grundlag. Det er eksempelvis EFSA, der giver vurderinger GMO-afgrøder, når EU's forsamlinger og medlemslande skal vejledes om fødevaresikkerhed.
56-årige Jan Mousing er uddannet dyrlæge med ph.d. i epidemiologi og økonomi.