Lindhart er ikke længere VSP-formand
Landbrug & Fødevarer, Svineproduktion har fået ny formand
Landbrug & Fødevarer, Svineproduktion, har på deres konstituerende bestyrelsesmøde onsdag valgt Erik Larsen som ny formand. Ny næstformand er Søren Søndergaard.
Erik Larsen afløser den mangeårige formand Lindhart B. Nielsen, der har valgt ikke at genopstille som formand.
- Lindhart Nielsen har gjort en fantastisk indsats for dansk svineproduktion i en lang årrække. Det fortjener han stor tak for, siger den nye formand Erik Larsen, der blev valgt uden modkandidat.
Videncenter for Svineproduktion (VSP) fik forleden alvorlig kritik for håndtering af EU-midler, hvilket førte til, at direktøren for VSP blev afskediget.
- Jeg skal nu, sammen med den øvrige bestyrelse, være med til at sikre, at vores samarbejdspartnere igen får den fornødne tillid til VSP. Den opgave tager vi meget alvorligt, siger formand Erik Larsen.