LandboNord: Op mod 800 landbrug vil miste støtte
Det kan få betydning for en lang række mindre landbrug, at regeringen har besluttet at hæve grænsen for at få hektarstøtte
Sådan betegner formand for LandboNords Fællesudvalg Jørgen Larsen regeringens beslutning om at hæve grænsen for at få hektarstøtte fra to til fem hektar.
- Mange af de ramte landmænd vil miste mellem 10.000 og 15.000 kroner i indtægt om året, og det vil forringe muligheden for at drive virksomhed i landdistrikterne i fremtiden, lyder det fra Jørgen Larsen.
Ifølge formanden vil naturplejen også lede et tab i forbindelse med den hektarstøtte, der nu bliver taget fra de mindre landbrug:
- På den ene side vil regeringen gerne sikre, at naturen bliver plejet – og på den anden side forringer de vilkårene for os, der er de mest oplagte til at varetage opgaven med naturpleje. Det hænger ikke sammen.