Aktiviteterne uden for landets grænser og udenfor den traditionelle grovvarehandel herhjemme kommer nu de omkring 12.000 danske andelsmedlemmer hos Danish Agro økonomisk til gode.

- Efter den stærke ekspansion gennem fusioner, de opnåede omkostningsbesparelser og udviklingen af vore forretningsområder har vi øget indtjeningen og styrket konkurrencekraften. Ambitionen var sidste år at nå en soliditetsgrad på 25 procent for at kunne udlodde overskud til landmændene, som handler med os. Det har vi nu nået, og det er vi i sagens natur meget tilfredse med, siger koncernchef Christian Junker i forbindelse med offentliggørelsen af det netop afsluttede 2012-regnskab.

Til generalforsamlingen den 4. marts er det indstillet, at rekordresultatet på 444 millioner kroner før skat skal udløse et samlet beløb på 24 millioner kroner, som fordeles til medlemmernes andelskapitalkonti i forhold til de enkeltes omsætning hos Danish Agro a.m.b.a. gennem de seneste tre år.

- Fremadrettet vil der blive udloddet overskud til medlemmerne i forhold til indtjeningen på de enkelte varegrupper i det pågældende år, oplyser Christian Junker.

eh