Slagteriet i Vrå åbner efter planen i begyndelsen af marts, og til den tid er virksomhedens finsk/russiske hovedaktionær parat til at købe en stor del af svinekødet til Rusland. Det skriver P4 Nordjylland.

- Aftalen betyder, at vi kan afsætte 80 procent af de varer, vi producerer, til Rusland. Men det er ikke sådan, at varerne skal gå til Rusland, det skal være på kommerciel basis, siger Jack Skaaning, der er administrerende direktør på slagteriet, til P4 Nordjylland.

Det er altså ikke sikkert, at kødet ender i Rusland, men købsaftalen har alligevel stor betydning:

- Det giver os en arbejdsro, som vi ellers ikke ville have haft. Vi skulle måske gå og kigge efter kunder fra starten af, men den del er nu på plads, konstaterer Jack Skaaning.

Der har to gange tidligere været slagteri i Vrå, men ifølge P4 Nordjylland tror den nye ejerkreds på, at projektet denne gang vil lykkes på grund af garantien fra hovedaktionæren.