Ny stald kan huse 1.000 søer
Efter miljøansøgning tilbage i 2004 og lange tovtrækkerier, står en ny drægtighedsstald til 1.000 søer på Langeland nu endelig færdig
Den fylder godt i landskabet ved Illebølle øst for Lindelse med sine 33,6 meter i bredden og 98,5 meter i længden.
- Hvis vi ikke havde sat inventar op, kunne vi næsten have en indendørs fodboldbane her, siger svineproducent Tony Lægsgaard, der på fredag er klar til at vise den helt nye og næsten 3.300 kvadratmeter store drægtighedsstald på Hvidtfeldtgård frem ved et åbent hus arrangement.
Fremover skal stalden rumme de omkring 1.000 søer ud af bedriftens i alt 1.720 søer, der fremover vil være drægtige på én gang.
Lang og sej vej til målet
Stalden er resultatet af en miljøansøgning, der blev indgivet af Tony Lægsgaards bror og forældre i 2004, og en tilladelse, der først blev givet efter mange forhindringer og tovtrækkeri for et års tid siden. Projektet blev fulgt til torvs af Tony Lægsgaard, der overtog bedriften i 2008.
- Jeg skrev til Miljøklagenævnet i 2010, hvor ansøgningen for anden gang henlå på andet år, og spurgte, om de ville tage ansvar for, at jeg ikke blev klar til 2013. Først derefter begyndte der at komme lidt skred i tingene, fortæller den langelandske svineproducent, som er glad for, at han nu endelig står med det færdige projekt.
Finansieringen kom på plads i efteråret 2011, og derefter blev der taget tilbud hjem på totalentreprise. Vinderen var HpH Totalbyg, som begyndte jordarbejdet i juli måned.
Når den nye drægtighedsstald tages i brug om et par uger, begynder ombygningen af den tidligere drægtighedsstald i de eksisterende bygninger til ny farestald, hvor der etableres nye farestier. Dermed øges antallet af farestier fra de nuværende 370 til 450.




































