Dyrskuet tæt på alt udsolgt
REKORD: Der kommer flere dyr på Det Fynske Dyrskue. Den rekordstore hesteudstilling tæller 40 heste mere end sidste år. Også maskinområdet vil være fyldt i dagene 11. til 13. juni, når årets store arrangement løber af stablen.
Finanskrisen har ikke ramt dyrskuestemningen på Fyn. Tværtimod ser det ud til, at mange udstillere prioriterer Det Fynske Dyrskue.
- Vi har selvfølgelig været bekymrede for, hvordan finanskrisen ville påvirke landmændenes lyst til at udstille, men min fornemmelse er, at landbruget sparer på andre ting, men holder fast i dyrskuet, siger dyrskueformand Niels Rasmussen for skuet, som afvikles fredag den 11., lørdag den 12. og søndag den 13. juni.
Køreopvisning med 26 hestevogne
Hesteudstillingen på Det Fynske Dyrskue slår hidtidige rekorder med 259 tilmeldte heste fordelt på 23 racer. Islænderne repræsenteres af hele 40 heste, men også Haflinger og Welsh Cob bliver vist i langt større antal end tidligere år. Hesteudstillingen tæller i år 40 heste mere end sidste år, og en af årsagerne til fremgangen er mulighederne for at deltage i brugsklasser.
- Brugsklasserne med dressur- og springklasser er populære, og det trækker adskillige goldhopper. Desuden introduceres i år en ny brugsklasse, toppekørsel, der er en disciplin for hestevogne, der skal køre en forhindringsbane, siger Jette Møller Sørensen, der er ansvarlig for hesteudstillingen.
I den store ring vil Det Fynske Køreselskab fejre sit 40 års jubilæum med et brag af en opvisning med hele 26 hestevogne. Adskillige vogntyper og hesteracer fra Miniature til Shire vil blive repræsenteret i opvisningen.
Flere kødkvæg
Tilmeldingsfristen for køer og øvrige dyr udløb den 18. maj.
- Der kommer mindst lige så meget kødkvæg som sidste år fordelt på race og antal, siger Per Einshøj, der er ansvarlig for kvægudstillingen. Det vil sige omkring 45 udstillere.
Til gengæld var tilmeldingerne af malkekvæg endnu ikke færdigopgjort ved avisens deadline, men her regnede kvægkonsulenten med pæn tilmelding fra de fynske kvægavlere.
Udstillere langvejs fra
Maskinudstillingen byder på en række kendte udstillere, men nye udstillere har også fundet vej til Det Fynske Dyrskue.
- I år har vi flere sjællandske maskin- og erhvervsudstillere. Som noget helt nyt har en cykelhandler også meldt sin ankomst, siger Mette Dyrup Truelsen, der er ansvarlig for udstillingen.
På fødevaretorvet er Arla tilbage med en stor stand under temaet »Naturfestival«, og på udstillingen med fynske specialiteter tilbereder Ditlevsdal Bisonfarm igen bisonburgers. Som noget nyt serverer Danske Slagtermestre en særlig dyrskuepølse både på dyrskuet i Roskilde i næste uge og på skuet i Odense.
Til gengæld har Danish Crown i år ikke tilmeldt sig som udstiller på Det Fynske Dyrskue.
- Der er endnu ganske få ledige pladser på Maskinudstillingen og området med De Fynske Specialiteter, siger Mette Dyrup Truelsen, der i sidste uge havde tilsagn fra 178 udstillere, eller cirka samme antal som sidste år.









































