Vin og maskiner
På Gangergaarden ved Høng går vin og maskiner op i en højere enhed, når faderen Anders passer sine vinstokke, mens sønnen Joakim er driftsleder på maskinstationen.
- Jeg har altid interesseret mig for vin, og derfor besluttede jeg, da jeg synes, det var tid at drosle lidt ned i landbruget, at nu skulle jeg selv til at dyrke vin, fortæller Anders Gangergaard.
Drømte om traktorer
Anders Gangergaard er ottende generation på Gangergaarden, og han startede Gangergaardens Maskinstation tilbage i 1975, hvor han købte en slamsuger. Indtil da dyrkede han jorden på den fædrene gård, der havde 30 hektar jord, og så forpagtede han en tilsvarende mængde jord.
- Der var ikke 100 procents beskæftigelse i landbruget på Gangergaard, og så måtte jeg jo finde på noget andet, og da jeg altid havde drømt om at blive traktorfører, købte jeg mig en slamsuger, og det blev så starten på maskinstationen, fortæller Anders Gangergaard.
I dag dyrkes der cirka 400 hektar jord på Gangergaarden, heraf er cirka 80 hektar roer, og der er en roekontrakt på gården på 800 tons. Desuden tærsker Anders Gangergaard cirka 850 hektar korn om året, og han tager roer op på cirka 850 hektar.
- Inden jeg blev fuldtidslandmand, har jeg været lidt omkring. Jeg har monteret speedbådsmotorer, været soldat og kørt eksportvogn i Skandinavien, men jeg vendte tilbage til landbruget, for i bund og grund har drømmen som nævnt altid været at køre traktor, siger Anders Gangergaard.
Sølvmedalje og grill
Vinen på Gangergaard er et kapitel for sig. Anders Gangergaard har altid interesseret sig for vin, og han har i årenes løb været på mange vinferier sammen med sin samleverske. I 2004 besluttede han, at han selv ville prøve lykken som vinbonde, og satte 430 vinstokke, som alle er registrerede. Første høst var i 2007, hvor der blev plukket 600 kilo druer, og på den baggrund fremstillet 400 flasker vin. Denne vin havde Anders Gangergaard med på Vinskue i Dansk Vinavlerforening i 2008, hvor det blev til en sølvmedalje.
- Vinen blev bedømt på smag, duft og farve, og nu må vi se, om jeg skal have 2008 årgangen med på Vinskue igen. Jeg er jo startet på toppen, og så kan det jo som bekendt kun gå én vej, siger Anders Gangergaard.
Da han købte vinstokkene fik han at vide, at høsten efter otte-ti år ville være cirka 400 flasker, men allerede i 2008 var den oppe på at give cirka 640 flasker, så som Anders Gangergaard siger, er der lige godt og vel til eget forbrug!
- Vinen skulle bare være en lille sidebeskæftigelse, som jeg kunne hygge mig med, når jeg begyndte at trappe lidt ned i landbruget. Det skulle være mit otium. Men det har vist sig, at jeg bruger cirka 500 timer i vinmarken om året, så det fylder lidt mere end som så, siger Anders Gangergaard med et smil.
Det er tydeligt, at vinproduktionen er en hyggelig fritidsbeskæftigelse for Anders Gangergaard. På det højeste punkt i vinmarken, er der sat en grill-hytte op, som bruges flittigt sammen med naboerne både sommer og vinter. Blandt andet nydes nytårsaften heroppe, hvor udsigten rækker ud over en stor del af Nordvestsjælland og Storebælt. Heldigvis interesserer resten af familien sig også lidt for vinproduktionen, og Anders Gangergaard har blandt andet god hjælp fra sine børnebørn, Kristian og Emilie på seks og fem år, når vinstokkene skal passes.
Maskiner
1. januar 2008 gik Anders Gangergaards søn, Joakim, ind som driftsleder på Gangergaard Maskinstation, der har cirka 20 ansatte.
Efter endt uddannelse som mekaniker tog Joakim Gangergaard sin landbrugsuddannelse fra Høng Landbrugsskole i 1999. Siden år 2000 har han arbejdet på fuld tid på Gangergaard Maskinstation, som udfører alle former for maskinopgaver.
- I øjeblikket kører vi selvfølgelig gylle ud, og ellers løser vi alle former for landbrugsarbejde. Det eneste vi ikke gør, er entreprenørarbejde, som vi overlader til andre, fortæller Joakim Gangergaard.
Den 1. januar 2008 overtog Gangergaard Maskinstation maskiner fra Lodall Maskinstation, og det betød, at der var behov for at flytte til nye lokaler. Derfor flyttede firmaet den 15. januar 2008 til en tidligere lucernemelsfabrik, hvor der både er plads til mekanikerværksted og alle de landbrugsmaskiner, som maskinstationen er indehavere af.
Fordelingen på Gangergaard er meget klar. Anders Gangergaard tager sig af landbruget, mens Joakim Gangergaard står for maskinstationen.
- Og jeg kan godt høre, når jeg skal gå hjem i vinmarkerne og passe mig selv lidt, slutter Anders Gangergaard lunt.