Landmænd risikerer millionerstatning
FORSIKRING: Det kan koste millionerstatning hvis ulykkesforsikringen er utilstrækkelig.
Det kan blive endda rigtig dyrt, hvis man som landmand ikke er korrekt forsikret mod ulykker. For når en ulykke rammer landmanden selv, en ansat eller en medhjælper, er det ikke kun helbredet og dermed en vigtig arbejdskraft, der sættes over styr.
- For hvis landmandens forsikringer utilstrækkelige, risikerer en ulykke at ramme dobbelt så hårdt, lyder meldingen fra økonomikonsulent i LandboSyd, Ole H. Borring, der drager paralleller til mindre håndværksvirksomheder, hvor der er set eksempler på erstatningsbeløb på op til to mio. kroner i en sag, hvor en murermester ikke havde tegnet sin lovpligtige arbejdsskadeforsikring.
Og da også landbruget er et erhverv, hvor der sker forholdsmæssigt mange ulykker gælder det derfor om at være tilstrækkeligt forsikret.







































