FynVets årsmøde i tirsdags bød på et rigt udvalg af spændende foredrag for folk med interesse for i svineproduktion. Således kunne man blandt andet høre om de seneste erfaringer med vaccination mod PCV2 (PMWS) og rekruttering af udenlandsk arbejdskraft.
Et trækplaster på mødet var angiveligt FynVets kåring af vinderne af dyrlægernes såkaldte »Griseliga«, hvor der i bedste cykelstil blev uddelt farvede trøjer for de bedste præstationer.
Læs artiklen i sin helhed i EFFEKTIVT LANDBRUG fredag.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.